Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.
![]() | Dziś | 111 |
![]() | Wczoraj | 163 |
![]() | Miesiąc | 414 |
![]() | Razem | 403175 |
![]() |
13-14 września 2013 w nowopowstałym kompleksie bankietowo-hotelowym CAMELIA w Lubachowy, na warsztatach partnerstwa lokalnego spotkały się organizacje pozarządowe powiatu włoszczowskiego. Celem spotkania było wypracowanie planu współpracy i podpisanie porozumień. |
Organizacje pozarządowe należące do III sektora, to przejaw samoorganizowania się społeczności obywatelskiej. Ze względu na swoją bogatą wiedzę o potrzebach i problemach swoich członków oraz praktycznym doświadczeniom wynikającym z codziennych kontaktów, odgrywają dużą rolę w społeczeństwie.
W powiecie włoszczowskim zarejestrowanych jest kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Większość z nich jest uśpiona, ale przynajmniej kilkanaście działa aktywnie na rzecz naszej społeczności lokalnej w zakresach swoich działalności statutowych.
Pomysł nawiązania współpracy pomiędzy stowarzyszeniami naszego regionu i ich integracja w ramach warsztatów RAZEM MOŻNA WIĘCEJ okazał się strzałem w dziesiątkę. Organizator warsztatów Stowarzyszenie INTEGRACJA i ROZWÓJ z Kielc w ramach projektu "Świętokrzyskie centra rozwoju sektora pozarządowego" zadbało o wspaniałą trenerkę z doskonałą znajomością tematyki funkcjonowania trzeciego sektora-Karolinę Musielak*.
Warsztaty przeprowadzone przez Karolinę stawiały na budowanie zespołu i bezpośrednie zaangażowanie uczestników. Podane w nowoczesny i atrakcyjny sposób, nie pozostawiały ani chwili na rozleniwienie.
Podczas pracy w grupach zdiagnozowaliśmy bariery w funkcjonowaniu pracy zespołowej stowarzyszeń, jak również wyłoniliśmy jej ułatwienia. Rozpoznaliśmy problemy jakie dotykają naszą społeczność lokalną, przypisując im wagę na podstawie liczby powtarzających się głosów. Poznaliśmy podstawy fundraisingu jako sposobu na budowanie relacji i finansowanie działań organizacji pozarządowych. Zbudowaliśmy kalendarz działań poszczególnych stowarzyszeń w nadchodzącym roku po to, żeby w ramach partnerstwa wzajemnie móc w nich uczestniczyć. Powstał również projekt porozumienia o współpracy pomiędzy naszymi stowarzyszeniami.
Warsztaty w przepięknej scenerii nowoczesnego kompleksu CAMELIA w Lubachowy, z przepyszną kuchnią, rewelacyjną trenerką i wspaniałymi, pełnymi zapału do wpółpracy uczestnikami, stały się doskonałą okazją do wzajemnego poznania się członków włoszczowskich organizacji i wypracowania wpólnych planów i działań. Stały się również nadchnieniem Obcasów do stworzenia kolejnego wychodzącego poza stereotypy planu organizacji obchodów Dnia Kobiet 2014 w naszym mieście :)
Dziękujemy Stowarzyszeniu Integracja i Rozwój i prosimy nie zapominać o włoszczowskich NGO w kolejnych szkoleniach :)
W szkoleniu udział wzięły następujące stowarzyszenia:
1. Stowarzyszenie „ Włoszczowa na Obcasach”
2. Stowarzyszenie „Podaj rękę”
3. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji w Bebelnie „Nasze Dzieci w Naszej Szkole”
4. Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne
5. Lokalna Grupa Rybacka „Między Nidą a Pilicą”
6. Stowarzyszenie „Włoszczowa STOP Podziałom”
7. Towarzystwo Przyjaciół Kurzelowa
8. Stowarzyszenie Absolwentów i Symaptyków ZSP nr 2
*Karolina Musielak – absolwentka kierunku ekonomia społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz public relations na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2011-2013 w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej zajmowała się koordynacją punktu konsultacyjnego w Bełchatowie, budowaniem partnerstw i inicjatyw lokalnych. Jako trenerka partnerstw lokalnych współpracowała z Mazowieckim Centrum Ekonomii Społecznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w firmach sprzedażowych, eventowych i PRowych. Działaczka Nieformalnej Grupy Łódź-Gender, należy do Kooperatywy Spożywczej w Łodzi. Wiceprezeska Fundacji Klaster Ekonomii Społecznej, w Klastrze odpowiedzialna za budowanie partnerstw strategicznych, sprzedaż.