Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

BABINIEC II-piosenki

1. WPROWADZENIE AUTORA Zbigniew Woldański Play
2. Zosia Jędras/Agnieszka Szczepara-Dynus Play
3. Zosia Jędras/Asia Albrycht/Ula Palacz/Agnieszka Szczepara-Dynus Play
4. Asia Albrycht Play
5. Agnieszka Szczepara-Dynus Play
6. Agnieszka Szczepara-Dynus Play
7. Ela Borowska Play
8. Ula Tatar Play
9. Ula Palacz Play
10. OBSADA SPEKTAKLU Play

BABINIEC I-piosenki

1. Babiniec-WSZYSCY Play
2. Bucik-ZOSIA JĘDRAS Play
3. Babcia-ZOSIA JĘDRAS Play
4. Jak grom-AGNIESZKA SZCZEPARA-DYNUS Play
5. Nocne życie-ULA PALACZ Play
6. Malowanie-WSZYSCY Play
7. Mijają lata ULA TATAR-finał Play

Licznik odwiedzin

402349
DziśDziś29
WczorajWczoraj397
MiesiącMiesiąc5226
RazemRazem402349

Przyjazne strony

Mówić o chorobie przez wyleczone pacjentki..

Profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet jest jednym z najważniejszych celów statutowych Obcasów. Namawiamy i przypominamy o kontrolnych badaniach przy każdej okazji !

Mammografia czy USG piersi? Jak często powinnyśmy robić cytologię i badania piersi? Czy brak dolegliwości oznacza dobry stan zdrowia?

Przeczytajcie "przedrukowany" wywiad Agnieszki Prokop-Bąk pracownika Biura Rachunkowego LEX BUFIKS z lekarzem ginekologiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach lek. med. Leszkiem Smorąg.

 

 

 

 

 

 

 

 lekarz

                                             

Lek. med. Leszek Smorąg jest specjalistą ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Prowadzi również prywatną praktykę lekarską w Jędrzejowie. Jest także Klientem Biura Rachunkowego LEX BUFIKS od kilku lat.

[APB] Ze statystyk Świętokrzyskiego Ośrodka Koordynującego ok. 70% kobiet w naszym województwie nie robi bezpłatnych cytologii, a ok. 60% bezpłatnych mammografii. Choć statystyki z roku na rok delikatnie idą w górę, to jednak wciąż daleko nam do 100%. Z punktu widzenia lekarza-jak Pan myśli, dlaczego tak mało kobiet się bada?

[LS] Statystyka publikowana przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący dotyczy jedynie cytologii wykonywanych w ramach bezpłatnych badań profilaktycznych. Ponieważ w czasie rutynowej kontroli ginekologicznej pobierany jest także rozmaz na badanie cytologiczne, dane te nie obejmują kobiet regularnie odwiedzających gabinety ginekologiczne w tym także i mój. Ale to niedoszacowanie to optymistyczna część prawdy o badaniach cytologicznych. Niestety, duża część kobiet nie poddaje się badaniom i jest to związane z mylnym przekonaniem że brak dolegliwości świadczy o dobrym stanie zdrowia. Rak szyjki macicy jest chorobą o skrytym i podstępnym początku, a objawy pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby co czyni ją trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia. Dlatego należy większy nacisk położyć na edukację, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia właściwych postaw prozdrowotnych u młodzieży w szkołach średnich, licząc na to że to córki przekonają swoje matki do regularnych badań. Taka praca zaowocuje w przyszłości poprawieniem fatalnych dotychczas statystyk.

[APB] Od początku istnienia biura, nasza Szefowa organizuje nam niecodzienny dzień kobiet-zapraszając i finansując badania USG piersi. Czy uważa Pan, że to badanie jest miarodajną profilaktyką raka piersi?

[LS] Co prawda dzięki doskonałej współpracy i sprawnej komunikacji elektronicznej rzadko bywam osobiście w Państwa biurze, ale z tych sporadycznych kontaktów odniosłem wrażenie, że w przeważającej części pracują tutaj młode kobiety. U kobiet przed 40 rokiem życia badanie usg piersi jest optymalną metodą diagnostyczną, natomiast u kobiet starszych rekomendowana jest mammografia, w razie konieczności uzupełniana badaniem usg.

[APB] W 2008 roku zainicjowaliśmy lokalną profilaktyczną kampanię społeczną skierowaną do Pracodawców i kobiet mającą na celu zachęcenie firm do organizowania kobietom-pracownikom badań piersi. Czy uważa Pan że kampanie społeczne są skutecznym narzędziem perswazji?

[LS] Kampanie profilaktyczne organizowane przez firmy oraz lokalne inicjatywy mają większy poziom zgłaszalności na badania ponieważ kobiety odczuwają niewerbalną presję środowiska. Dlatego też w celu lepszego wykorzystania środków powinno się dążyć do zastąpienia anonimowych programów przez akcje skierowane do konkretnych środowisk. Z pewnością wiele kobiet, które pojechały na bezpłatne badania cytologiczne czy mammograficzne w ramach wyjazdów organizowanych przez firmy lub samorządy lokalne, nie zdecydowałoby się na samodzielny wyjazd.

[APB] Kilka lat temu w mediach głośno było o wprowadzeniu obowiązkowych badań cytologicznych dla kobiet w zakładach pracy w ramach badań medycyny pracy. Czy uważa Pan, że to pomysł warty wprowadzenia w życie?

[LS] Proszę nie zapominać, że badanie cytologiczne nie zastąpi wizyty u ginekologa. Chociaż jestem zdecydowanym przeciwnikiem mnożenia nakazów i zakazów, z przykrością muszę stwierdzić, że przy obecnych wskaźnikach dotyczących zachorowalności na nowotwory ginekologiczne podpisałbym się pod wnioskiem o włączenie badania ginekologicznego do panelu badań niezbędnych do uzyskania zaświadczenia o zdolności do pracy.

[APB] Panie Doktorze jak często kobieta powinna zgłaszać się do lekarza Pana specjalności na wizyty kontrolne? I jak często powinnyśmy robić cytologię i badania piersi (USG czy mammografie)?

[LS] Kobieta powinna zgłaszać się do ginekologa jeden raz w roku, jeśli jej stan zdrowia nie wymaga większej częstotliwości wizyt. Badanie cytologiczne powinno być także wykonywane jeden raz w roku chociaż program profilaktyczny zakłada jego wykonywanie raz za trzy lata. Proszę jednak zauważyć jakie są założenia programów profilaktycznych. Mają one za cel obniżenie umieralności na poszczególne nowotwory. Natomiast wykonywanie badania cytologicznego raz w roku pozwala na wykrycie raka szyjki we wczesnym etapie rozwoju, na którym choroba jest uleczalna dzięki zastosowaniu jedynie leczenia chirurgicznego, bez dodatkowego stosowania radio- lub chemioterapii. Wykonywanie badania usg piersi raz w roku, a mammografii raz na dwa lata pozwala kobiecie czuć się bezpiecznie.

[APB] Czy cytologia i badanie piersi są standardowymi badaniami, jakie powinien wykonać lekarz podczas wizyty ginekologicznej, czy raczej są badaniami dodatkowymi?

[LS] W mojej praktyce są badaniami standardowymi, zresztą rekomendacje towarzystw naukowych również zalecają takie postępowanie.

[APB] Zawód lekarza jest zapewne bardzo absorbujący czasowo, czy znajduje Pan czas na odpoczynek, hobby i jeżeli nie jest to tajemnicą to jak Pan wypoczywa?

[LS] Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że dbanie o własny odpoczynek nie jest moją mocną stroną. Praca w szpitalu, pacjentki w prywatnej praktyce, liczne kursy i konferencje a także chęć podnoszenia swoich kwalifikacji nie pozostawiają wiele czasu dla pozostałych dziedzin życia. Jest jeszcze rodzina, której staram się poświęcać każdą wolną minutę. Wypoczynek jest także podporządkowany moim najbliższym – staram się, żebyśmy ten czas spędzali razem a w czasie wspólnych wyjazdów nadrabiam zaległości w życiu rodzinnym. W tej chwili jestem właśnie na etapie reorganizowania swojego życia zawodowego żeby wygospodarować trochę czasu na moje zarzucone hobby – rower.

[APB] Panie Doktorze na zakończenie poprosimy o kilka słów dopingu dla kobiet do wykonywania systematycznych badań…:)

[LS] Ja nie jestem najlepszą osobą do zachęcania do systematycznych badań, ponieważ zawszę mogę zostać posądzony o uprawianie kryptoreklamy oraz „naganianie” sobie pacjentek. Obecnie w Polsce coraz wyraźniej prezentowany jest nurt, którego jestem wielkim zwolennikiem, mówienia o chorobie przez wyleczone pacjentki. I nie chodzi mi o tzw. celebrytów, ale głównie o osoby wyleczone żyjące pośród nas. I proszę mi wierzyć, że takich osób jest bardzo dużo, a moją największą satysfakcją zawodową jest to, że mogłem się do tego choćby w niewielkim stopniu przyczynić.

żródło: Biuletyn LEX BUFIKS Nr. 18 z cyklu: WYWIAD Z KLIENTEM

Najbliższe wydarzenia

Poznaj nas bliżej

Wspominki

Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ